Puan Durumu

Türkiye’de Verginin yüzde 22’si Büyük Şirketlerden Alınmaktadır

Türkiye’de Verginin yüzde 22’si Büyük Şirketlerden Alınmaktadır

Bu Ülkede Vergilerin Tam Olarak Yüzde 22’si Büyük Firmalardan Alınmaktadır.Türkiye’de Büyük Vergi Mükellefleri Toplam 800 Adet Olmaktadır.Türkiye’de Vergi En Çok Alınan Megakent

11 Kasım 2017 Cumartesi - 249 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

istanbul Büyük Mükellefler Vergi Dairesi (BMVD) Başkanı Bülent Sarıgül, Galatasaray üniversitesi`nde düzenlenen Vergi Suçları Paneli`nin açılış konuşmasını yaparak kurumunun etkinlik ve vergi suçlarına ilişkin bilgiler verdi.

Büyük Mükellefler Vergi Dairesi`nin 2007`nin başında gereksinim üzerine faaliyete geçtiğini hatırlatan Sarıgül, “Dairemiz 500 mükellefle faaliyete geçmişti, daha sonra 350 mükellefin de gelmesiyle şu anda 800 civarında mükellef sayımız mevcut. ülkemiz`de toplanan vergilerin de yüzde 22 civarında bir rakamını Büyük Mükellefler Vergi Dairesi`nin mükellefi olan 800 mükelleften alıyoruz. Vergi daireleri yönünden toplanan vergilerle kıyasladığımızda da bu yüzde 25`in üzerine çıkabiliyor.” bilgilerini verdi.

“Kaçakçılık Suçları hep ön plandadır”

Vergi suçlarının cezalardan müstakil düşünülemeyeceğini aktaran Sarıgül, vergi suçlarının Vergi Usül Kanunu`nyla düzenlendiğini kaydetti.

Vergi Usül Kanunu`ndaki suç ve cezalara baktığımızda vergi ziyaı doğuran fiiller, usülsüzlük cezaları var ama suç diyince en önemlisi bizim 359 dediğimiz, Vergi Usül Kanunu madde 359 dediğimiz Kaçakçılık Suçları hep ön plandadır. Uygulamada da hep bunlarla uğraşırız. Vergi ziyaı fiilinin yaptırımı sonuçta parasaldır, ayrıcalıklı ceza miktarları bulunur, uzlaşması, yargısı bellidir. lakin hürriyeti bağlayıcı cezalar bağlamında 359 ve müteakip maddelerimiz vardır.”

“Vergi cezaları hakkında bir tezat her daim mevcut”

Paneli organize eden istanbul Vergi Merkezi`nin (iVM) başkanı Prof. Dr. Hakan üzeltürk ise Türk vergi hukukunda türlü sorunlar bulunduğunu anlatarak, “Vergi Usül Kanunu`nun tasarısı ile ilgili olarak Maliye Bakanlığı`nın açıkladığı, `Biz kabahatler kanununu dikkate almayacağız, vergi suçları olarak devam edeceğiz.` açıklamasıyla şu anda nasıl bir fark yapılacağı bir parça netleşmiş halde ama vergi cezaları meselesi için bir tezat her daim mevcut.” ifadelerini kullandı.

Eski Danıştay Başsavcısı Turgut Candan da vergi cezalarında güncel sorunlara ilişkin, “Kabahatler Kanunu ve Usül Kanunu`nun uyuşmazlığını çözersek vergi cezaları alanında problemlerin çoğunu çözeriz. Anayasanın 38. maddesi ve 210 sayılı Vergi Usül Kanunu. Bir de Gümrük Kanunu`nun en son trendler göz önünde bulunarak zamanın uygulamalarına göre yine düzenlenmesi önem taşımaktadır.” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sayfalar

iPortal Kodlayan: Özer Gül