Puan Durumu

Türkiye Sınırdaki İran ile Irak Bölgesinde Deprem Yaralarını Sarıyor

Türkiye Sınırdaki İran ile Irak Bölgesinde Deprem Yaralarını Sarıyor

Türkiye Sınır Bölgesinde Meydana Gelen 7.5 Şiddet’inde Oluşan Deprem’in Mağdurlarına Yardım Elini Uzatıyor

14 Kasım 2017 Salı - 164 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

Türkiye, ırak-iran sınırında meydana gelen ve yüzlerce bireyin yaşamını yitirmesine neden olan 7,üç`lük depremin yaralarını sarmak için seferber oldu.

uzak-iran sınırında 12 Kasım`da yaşanan 7,3`lük depremin hemen ardından harekete geçen Afet ve Acil durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Türk Kızılayı ve sivil toplum kuruluşları, depremin yaşandığı ilk andan itibaren bölgeye binlerce koli insani yardım materyali sevk etti.

müessese ve kuruluşlarca yürütülen güncel yardım çalışmalarından derlenen bilgilere göre, “Afetlerde memleketimiz`nin müşterek Gücü” anlayışıyla afet yönetimi faaliyetlerini koordine etmek meselesi için yetkili kuruluş olan AFAD sebebi ile hem arama kurtarma çalışmalarına destek olunması hem de insani yardım malzemelerinin bölgeye gönderilmesi noktasında yoğun çalışma yürütülüyor.

Ekipler deprem bölgesine ulaştı

Bu kapsamda AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu başkanlığında, depremin hemen ardından Ankara il AFAD Müdürlüğü ile sıhhat Bakanlığı Acil sağlık Hizmetleri umumi Müdürlüğünden 20 personel; 2 vasıta ve Ankara AFAD Lojistik Deposu`ndan 320 battaniye ve 60 çadırdan oluşan yardım malzemesinin de yüklendiği Genelkurmay Başkanlığına ait A 400 metrekargo uçağı ile dün uzak`a gitti.

Süleymaniye`ye intikal eden ve ardından 15 araçlık bir konvoyla depremden etkilenen bölgelere ulaşan AFAD ekipleri, burada hasar tetkik ve gereksinim analizi çalışmaları ile depremden etkilenen Darbandikhan ilçesinde ve bu ilçede bulunan barajda değerlendirme çalışmalarını yürütüyor.

Tırlar dolusu “iyilik”

AFAD eşgüdümünde, Muş lojistik depodan 2 bin çadır ve 640 battaniye ile Diyarbakır lojistik depodan 4 bin battaniyeyi taşıyan 19 tırlık insani yardım konvoyu yola çıktı. Konvoyun 12 tırdan oluşan bölümü Türk Kızılayı Erbil Deposu`na ulaşırken, öteki tırların da Habur sınır Kapısı`ndan geçişi devam ediyor.

öte yandan Türk Kızılayı tarafından insani yardım çalışmalarına destek amaçlı 29 personel, 9 binek vasıta ve birisi mobil mutfak tırı olmak üzere yekün 55 tırdan oluşan konvoy da uzak sınırından geçerek Erbil`e ulaştı. Konvoyda üç bin çadır, on bin battaniye, üç bin ısıtıcı ile 10 bin yatak bulunuyor.

insani yardım malzemelerini ihtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere ıraklı yetkililere peyderpey teslim eden Türk Kızılayı ekipleri, Derbendihan şehit Azat Hastanesi bahçesinde bulunan depremzedeler için de irak Kızılayı Süleymaniye şubesinin iş birliğinde çadır kurdu.

Arama kurtarma ekipleri teyakkuz halinde

AFAD, depremden etkilenen alanlarda arama kurtarma çalışmalarını yürütmek üzere de ekipler görevlendirdi. Bu çerçevede Diyarbakır ve Van`daki AFAD Müdürlüklerinden Habur hudut Kapısı`na gönderilen ve burada teyakkuz halinde bekleyen 20 personel ile 3 araç, bölgede bulunan ekiplerin gereksinim tetkik çalışmalarını tamamlamasını bekliyor.

TDV ve İHH da harekete geçti

ırak-iran sınırında yaşanan depremin yaralarını sarmak için türkiye`deki sivil cemiyet kuruluşları da öncü oldu. Bölgede hasar gören dini yapılar, camiler, Kur`lahza kursları ve eğitim merkezleriyle ilgili hasar tespiti noktasında bölge ile görüşmelerini sürdüren ve gereken desteği vermek üzere planlamalar oluşturan memleketimiz Diyanet Vakfı (TDV), acil insani yardım ve besin yardımı meselesinde da çalışmalarını sürdürüyor.

iHH insani Yardım Vakfı da memleketimiz genelinden 30 kişilik acil yardım gönüllüsü ile ırak`a ulaşmak üzere yola çıktı. Hem yıkıntı araması hem de insani yardımların gereksinim sahiplerine dağıtılmasını sağlayacak ekipler, Kilis Koordinasyon Merkezinden yola çıkarılan 2 tır dolusu çadır, kuru besin ve battaniyeyi afetzedelere ulaştıracak.

Her gün sıcak yemek veren Mobil Aşevi Tırı da depremzedelere hizmet verecek. Uluslararası Doktorlar Derneğinden de 5 doktor, insani yardım çalışmalarına dahil olacak.

Bağış hesapları açıldı

ırak-iran sınırında meydana gelen depremin yarattığı hasarı en kısa zamanda onarabilmek amacıyla hem Türk Kızılayı hem de iHH sebebi ile af hesapları da açıldı.

insani yardım çalışmalarına destek olmak isteyen vatandaşlar, Türk Kızılayı için bütün GSM operatörleri üzerinden 2868`e “uzak” yazıp kısa mesaj atarak on lira bağışta bulunabilecek. iHH için de bütün operatörlerden “zerzele” yazarak 3072`ye kısa mesaj atanlar, 5 lira tutarında bağış yapmış olacak.

uzak-iran sınırında 12 Kasım`da ülkemiz saatiyle 21.18`de ırak-iran sınırında meydana gelen 7,üç büyüklüğünde depremde, iran`da 407 kişi hayatını kaybetmiş, 7 bin 156 şahıs de yaralanmıştı. uzak`ta ise 7 şahıs yaşamını yitirirken, 535 şahıs depremden yaralı şekilde kurtulmuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sayfalar

iPortal Kodlayan: Özer Gül