Puan Durumu

Kudüs Bildirgesi NATO’dan Geldi

Kudüs Bildirgesi NATO’dan Geldi

Amerika Kudus ile ilgili Baı Açıklamalar Yaptı.NATO Genel Sekreteri Stoltenberg,Kudus israil’in Başkentidir Ve Verilecek Karar Onlarındır.Bizde Bu Kararın Arkasındayız Dedi

06 Aralık 2017 Çarşamba - 120 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

NATO umumi Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı kapsamı içerisinde düzenlenen NATO-Gürcistan Komisyonu toplantısının Hemen ardından basına Bazı iddalı açıklamalarda bulunmuştur, gazetecilerin Bütün sorularını cevapladı.

“SAYGı GÖSTERİYORUZ”

ABD yönetiminin Kudüs`ü israil`in başkenti ilan etmesi planına yönelik bir soru üzerine Stoltenberg, “Bu tür konularda karar alma yetkisi ülkelere ait. Buna saygı duyuyorum. Başkan Trump bugün bir konuşma yapacağını açıkladı. Bu konuşma henüz yapılmadı. Dolayısıyla henüz yapılmamış bir konuşma konusu için yorum yapmak için biraz erken olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Stoltenberg, NATO`nun Orta doğu barış Süreci`nin bir parçası olmadığını ancak bütün ittifak üyelerinin Orta doğu`daki soruna barışçıl çözüm bulunması için çabaları desteklediğini vurguladı.

“RUSYA GüRCiSTAN`DAN çıKSıN”

NATO`nun Gürcistan`ın Avrupa-Atlantik güvenliğine sağladığı katkıdan ötürü minnettar olduğunu belirten Stoltenberg, Gürcistan`ın ittifak üyesi olmayan NATO ortakları arasında Afganistan`daki eğitim operasyonlarına en fazla katkı verici yurt olduğunu hatırlattı.

Stoltenberg, NATO`nun Gürcistan`ın toprak bütünlüğüne ve güvenliğine büyük önem verdiğine dikkati çekerek, “Rusya`nın Gürcistan`ın Abhazya ve cenup Osetya bölgeleriyle derinleşen ilişkileri meselesinde endişe duyuyoruz. Rusya`ya bu bölgeleri tanımaktan vazgeçmesi ve Gürcistan topraklarından çıkması çağrısında bulunuyoruz.” diye konuştu.

“NATO`NUN GüRCiSTAN`A DESTEği…”

NATO`nun Gürcistan`ın Karadeniz`e ilişkin güvenlik konuları meselesi için tavsiyelerinden faydalanmaya devam ettiğini dile getiren Stoltenberg, tarafların Karadeniz bölgesine ilişkin yakın diyalog ve iş birliği yürüttüğünü kaydetti.

Stoltenberg, “NATO`nun Gürcistan`a desteği sağlamdır ve ayrım yaratmaktadır.” ifadesini kullandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sayfalar

iPortal Kodlayan: Özer Gül