Puan Durumu

Kemik kırıklarında Artık Yeni ‘kök hücre’ dönemi

Kemik kırıklarında Artık Yeni ‘kök hücre’ dönemi

Sağlık Bakanlığı’nın yapmış Olduğu Yeni Açıklamaya Göre Artık Kemik Kırıklığında Yeni Tedavi yöntemi Uygulanacaktır.Artık Yeni implant teknolojisi geliştirilmiştir.

09 Kasım 2017 Perşembe - 21 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

ODTü önderliğinde yürütülen çalışmada, en az altı ayda eski biçimine dönebilecek kemik kırıklarını 6-8 hafta içinde iyileştirebilen, üç boyutlu yazıcı ve kök hücreye dayalı yeni nesil implant geliştirildi.

ODTü`nün ve Kalkınma Bakanlığının desteğiyle 2010`dan itibaren üç boyutlu baskı “eklemeli üretim” yöntemiyle hastaya özgü implant yapımına yönelik alt yapılarını geliştirdiklerini dile getiren ODTü Kimya bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Nesrin Hasırcı, bunu yeni desteklerle sürdürdüklerini belirtti.

Hasırcı, bu tür özel tasarımların, karmaşık şekilli doku kayıplarının tedavisinde, hasarlı bölge için gerçek şekil ve boyutlara göre implant imal edilmesine olanak sağlaması itibariyle medikal sektörde büyük talep gördüğünü belirtti.

bilhassa kemiğin iyileşmesinin zor olduğunun ve uzun sürdüğünün altını çizen Hasırcı, bu nedenle vücutla uyumlu, taraf etki göstermeyecek ve kemik dokusunun da yenilenmesini sağlayabilecek ortopedik implanta ihtiyaç duyulduğunu anlattı.

Prof. Dr. Nesrin Hasırcı, çoğunlukta metalden yapılan kemik plakalarının vücut arasında paslanabildiğini, bu nedenle irritasyon ve inflamasyona ve bununla birlikte implantın gevşemesine yol açabildiğini söyledi.

ısıyı hızla iletmeleri sebebi ile metal implantların, iyileşme tamamlanmasından çok fazla sonra dahi hastaya rahatsızlık verebileceğine dikkati çeken Hasırcı, bununla beraber vücutta kalıcı olan madeni implantların, çocuk hastaların gelişmelerine ayak uyduramadıkları için dikkat çekici aralıklarla değiştirilmeleri gerektiğini vurguladı.

ilk deney tavşanlarda yapıldı

Hasırcı, TüBiTAK sebebi ile 1003 Projesi kapsamında desteklenen çalışmada, araştırma grupları şekilde kendilerinin geliştirdiği biyobozunur kompozit malzemeler ile hastaya özgü kemik desteklerini doku mühendisliği yöntemiyle yaptıklarını ve kemik dokusu oluşturduklarını bildirdi.

Kemik dokusunu canlılarda uygulama deneylerine geçtiklerini de açıklayan Hasırcı, “Bu bilimsel bir çalışma bulunduğu için naturel şekilde ilk uygulamalarımızı AB kuralları gereği preklinik araştırma olarak denek hayvanlarında, tavşanlar üstünde yaptık.” bilgisini verdi.

implantlara kök hücre eklendi

Geliştirdikleri implantları tavşanların bacak kemiklerine uyguladıklarını belirten Prof. Dr. Nesrin Hasırcı, “implante edilmeden önce de tavşan kök hücrelerini, geliştirdiğimiz üç boyutlu implantlara ekledik. Kök hücre eklenmiş örnekler ile eklenmemiş kontrol grupları arasında kıyaslama yaptık. Gözlemlerimiz şöyle oldu; geliştirdiğimiz malzemeler, 4 hafta içinde kemik gelişimini çok aşırı artırıyor, 8 hafta arasında yeni kemik oluşumu hemen hemen tamamlanıyor yani implantla kemik birbirine kaynıyor. Kemik ile implant birleşince de mekanik gücü neredeyse sağlam kemik kadar iyi bir duruma geliyor.” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Hasırcı, geliştirdikleri malzemenin vücutla uyumlu olduğunun, hiçbir alerjik ve toksik etkisi bulunmadığının testlerle de gösterildiğini bildirdi.

iyileşme 4. haftada başlandı

Normalde bir kemik kırığı en az 6 ayda eski halini alabilirken, kök hücre ve üç boyutlu basım yöntemiyle çok aşırı daha kısa zamanda iyileşme sağlandığını anlatan Nesrin Hasırcı, “Yani 8 haftada çok iyi iyileşme ve implantla kemiğin çok iyi kaynaşmasını gördük. Tavşanın kendi kök hücresinin yaptığı katkı, tıpkı sürede implantın kemikle çok aşırı uyumlu olması itibariyle bu neticeye ulaştık. Biz şu anda tavşan kemiğinin iliğinden elde ettiğimiz kök hücreleri 3 boyutlu basım tekniği ile hazırladığımız implantların içine yerleştirdik ve yine tavşanlara uyguladık. Böylece çok hızlı bir iyileşme sağladık.” dedi.

Ekip olarak çalışma sonuçlarından çok fazla umutlu olduklarını dile getiren Prof. Hasırcı, yeni kuşak implantların insanlara uygulanmasının ancak sağlık Bakanlığının onayıyla olacağını hatırlattı.

Kaynak: AA

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sayfalar

iPortal Kodlayan: Özer Gül