Puan Durumu

Hamilelikte dikkat Edilmesi Gereken Hususlar!

Hamilelikte dikkat Edilmesi Gereken Hususlar!

Op. Dr. Betül Görgen Kadınlara Hamilelikte Mide Bulantısı Ve Kusma Gibi Meydana gelen Sıkıntıları Gidermek için Yöntemler Anlattı.

06 Aralık 2017 Çarşamba - 162 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

Op. Dr. Betül Görgen, hamilelikte bulantı ve kusmayı azaltacak yollar hakkında bilgi verdi.

kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, “Küçük miktarlarda çok çok beslenin, yağlı ve baharatlı gıdalardan irak durun. 2 saatte bir küçük öğünlerle beslenmeye çalışın, böylece asla aç kalmazsınız. Son küçük öğün gece yatmadan olmalı ki sabah uyandığınızda mideniz bulanmasın. Yiyecekleri yavaş ve iyi çiğneyin. Kuru ve soğuk gıdalar tüketin (kraker vb) Sıvı tüketimi öğün aralarında olsun. Limonata bulantınızı azaltacaktır. Alkollü ve kafeinli içeceklerden irak durun. Kokulardan uzak durun, mümkünse yemek yapmayın” dedi.

“KıZARMış, YAğLı YiYECEKLER YEMEYiN”

Kızarmış ve yağlı yiyeceklerin mide bulantısını tetiklediğini anlatım eden Op.Dr. Görgen, “ Yemek sonrası uzanırsanız, başınız yüksek olsun. Bulantı ve kusmayı provoke edecek güçlü kokulardan, sıcaktan ve gürültüden irak durun. Dışarı çıkın ve temiz hava alın. Sıvı kaybını, B vitamini takviyesi ve elektrolit dengesini düzeltin. Zencefilin olumlu etkisi vardır, deneyebilirsiniz. Elektrik uyarılı bileklikler ve akupunkturun etkinliği şüphelidir. B6 vitamini yıllardır tedavide kullanılmaktadır” açıklamalarında bulundu.

“BULANTı VE KUSMANıN NEDENi TAM olarak BiLiNMiYOR”

Sabah bulantılarının gebeliğin erken dönemlerinde başladığını kaydeden Op.Dr. Görgen, “epey bir yaygın bir şikayet olduğu için sıklıkla hekimler sebebi ile çok aşırı önemsenmez. bazan de anne adayları, tedavide uygulanan ilaçların güvenirliğinden kaygı duyduklarından, tedaviyi reddeder. halbuki bulantı ve kusmalar başladıktan sonra belirtileri denetim etmek güçleşir. Erken devirde kullanılan tedavi daha mühim komplikasyonların ortaya çıkışını (hastanede yatmak bunun gibi) önleyebilir. Hafif olgularda diyet ve yaşam tarzını değiştirerek çözüm edinebilmek mümkündür, daha önemli vakalarda ise etkili ve güvenilir tedavi seçenekleri bulunabilir. Maalesef kati nedeni bilinmemektedir lakin hormonal hal, gebeliğe adaptasyon ve psikolojik yatkınlık mümkün nedenler arasındadır. Mol gebeliği yada çoğul gebelik bunun gibi plasenta hacminin arttığı durumlarda bulantı-kusma oldukça çok görülür” diye konuştu.

Op. Dr. Betül Görgen, “Belirtilerin şiddeti insandan insana değişmekle beraber, 9. haftada en üst seviyeye ulaşır. Erken tedavi ve diyetteki düzenleme belirtilerin ilk üç ayın sonuna doğru azalmasını sağlar. Nadiren 20. haftaya kadar devam edebilir. kimi gebeliklerin bir kısmında (yüzde üç ila 0,3 kadarında) hal gittikçe şiddetlenir ve bu süreç uzar. Gebeliklerin yalnızca yüzde 25’inde bulantıya rastlanmaz” ifadelerini kaydetti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sayfalar

iPortal Kodlayan: Özer Gül