Puan Durumu

Gözlerde çıkan arpacığı Hemen geçiriyor

Gözlerde çıkan arpacığı Hemen geçiriyor

Göz Arpacıklarının kapaklarında birbirine çarpması sonucu itibari ile acıyla meydana gelmektedir. devamlı gözünde arpacık çıkanlar bu hastalığın nasıl olduğunu bilirler.

27 Kasım 2017 Pazartesi - 63 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

Gözde arpacık çıkması, insanların yoğun karşılaştığı sorunlar içinde yer almaktadır. Arpacık, çoğunlukla çok önemli bir rahatsızlık olmamakla beraber nadiren cerrahi atılım uygulanabilir.

Arpacık nedir?

Arpacık göz kapaklarında olan yağ bezelerinin şişmesi ve orda yara meydana getirmesi durumudur. Göz kapaklarında yer saha yağ bezeleri, gözün yüzeyini kaplayan sebum oluştururlar. Bunlar da yağ bezleridir, lakin kirpiklerle bağlantılı değillerdir, gözkapağının arka yüzüne açılırlar. Burada oluşan bir tıkanıklık ve enfeksiyon da “iç” arpacığa sebep olur.

Gözde arpacık sebep menfaat?

Arpacığın meydana gelmesinde türlü nedenler bulunur.

Yağ bezelerindeki tıkanma

Bu nedenlerin en başında göz kapaklarında meydana gelen yağ bezelerindeki tıkanmadır. Bu tıkanma kandaki yağ oranı fazla olan insanlarda, daha fazla meydana gelmektedir. Gözde çıkan arpacığın bir başka nedeniyse, bağışıklık sisteminin zayıf düşmesi durumudur.

Bağışıklık sistemi

Bağışıklık sisteminin zayıf düştüğü zamanlarda gözde arpacık, dudakta ve ağız kenarlarında uçuk meydana gelebilir.

Makyaj temizlemeden uyumak

Arpacığın bir başka nedeni arasında da makyaj malzemeleri bulunur. Başkasına ait olan göz kalemlerini ve ya herhangi bir makyaj malzemesini kullanmak arpacığa sebep olabilmektedir. tıpkı zamanda makyajın iyi bir şekilde temizlenmemesi arpacığa neden olan bir diğer faktördür.

Yağlı yiyecekler tüketmek

çok fazla fazla abur cubur ve yağlı yiyecekler tüketmek de arpacığa neden olabilmektedir.

Stres

Stres cilt hastalıklara davetiye çıkartan en önemli nedendir. Dolayısıyla stres ve olumsuz hayat koşulları arpacığa sebebiyet verebilmektedir.

Kronik arpacık nedir?

Arpacık belirli aralıklarla çıkmaya başladığında kronikleşmesi sorunu akılları kurcalayabilir. şayet arpacığınız iyileşiyor ve en az 2 ay sonra yine ediyorsa kronikleşmiş arpacık problemi meydana gelmiş olabilir.

Bu durum için kesinlikle uzman bir doktora danışılması gerekir. Uzmana danışıldığı takdirde lüzumlu müdahale ve tedaviler yapılacaktır.

Arpacık meydana geldiği andan itibaren kişiyi rahatsız etmeye başlar ve fena bir görüntünün oluşmasına sebep olur. iki göz kapağınız bir birine çarptığı andan itibaren acı hissetmeye başladıysanız muhtemelen arpacık çıkmaya hazırlanır manasına gelir. Arpacık kendini göstermeden gerekli önlemleri alırsanız işiniz daha basit olacaktır.

Arpacık nasıl geçer?

Arpacığın çıkmaya başladığını hissettiğinizde size vereceğimiz basit bir yöntemle arpacığın çıkmasını engelleyebilirsiniz.

Sıcak su yöntemi

Gözünüze sıcak suya batırılmış bez ile kompres yaparsanız arpacık çıkmadan, çıkmasını engellemiş oluyorsunuz.

Beslenmeye dikkat

Arpacık genelde bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla ortaya çıktığı için demir ve vitamin tarafından varlıklı olan gıdalardan beslenin. Sebze ağırlıklı ve antibiyotik içeren sebzeler iyi gelecektir. Sarımsak yemek de arpacığı hızlı bir biçimde geçirir.

Papatya çayı

iyice demlenmiş papatya çayını gözünüze tonik benzeri uygulayarak da arpacıktan kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Patates yöntemi

Patatesin arasında bulunan nişasta ve türlü mineraller arpacığın kısa süre arasında bulunmaz olmasını sağlayacaktır. Patatesi ortadan ikiye bölüp belirli aralıklarla göze uygulamak arpacığa iyi gelecektir.

Sarımsak yöntemi

Arpacık tedavisinde sarımsağı yemenizin yanında, arpacık çıkan bölgeye de uygulayabilirsiniz. Sarımsağın arasında yer saha antibiyotik kısa süre arasında derdinize çare olacaktır. Sarımsağı rendeleyip, arpacık çıkan bölgede belirli aralıklarla bekletmek tedaviden olumlu cevap almanızı sağlayabilir.

Poşet çay yöntemi

Arpacığı poşet çay yöntemi ile de hızlı bir biçimde tedavi edebilirsiniz. Demlenmiş ve ılınmış poşet çayı gözünüzde bekleterek arpacığı geçirebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sayfalar

iPortal Kodlayan: Özer Gül