Puan Durumu

Artık Müşterilerine “Cayma hakkı” tanımayan firmalara Büyük ceza

Artık Müşterilerine “Cayma hakkı” tanımayan firmalara Büyük ceza

Bakan Tüfekçi,Halkı Dinleyerek Bir Konu Üzerinde Artık Firmalara Büyük Darbe Vuracak Bir Açıklama ile Artık Firmaların Halka Cayma Bedeli Olarak Bir Ücret Alınmayacağını Bildirdi.

05 Kasım 2017 Pazar - 126 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

Gümrük ve ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, kapıdan satışlarda kanuna aykırı işlem yaptığı belirlenen firmalara 133 bin 824 lira idari para cezası verildiğini bildirdi.

Bu satışlarda cayma hakkını kullanamayacaklarına ilişkin son kullanıcıların yanlış bilgilendirildiği yönünde kendilerine rahatsızlıklar ulaştığını belirten Tüfenkci, biroldukça insanoğlunun istemedikleri ürünlerin bedellerini icra yolu da dahil olmak üzere ödemek zorunda bırakıldığını söylemiş oldu.

Tüfenkci, tüketicilerin kapıdan satışlarda 14 güne kadar cayma hakkı bulunmuş olduğunun altını çizerek, şöyle devam etti:

“Mağduriyet yaşanmaması için cayma hakkına ilişkin bildirimlerin satıcı ve sağlayıcılarca kısa bildiri, elektronik posta bunun benzer biçimde ispatı sağlanabilecek yollarla yapılması gerekiyor. Yönetmelik uyarmanca, satıcı ve sağlayıcıların tüketicileri bu hak hakkında bilgilendirmemesi zorunda, cayma hakkının 14 günlük sürenin bitişinden itibaren bir yıl bulunduğu unutulmamalı.”

Satıcı ve sağlayıcıların iş yeri haricinde yaptığı satışlar için Gümrük ve tecim Bakanlığından yetki belgelerinin olması gerektiğine gösteren Tüfenkci, cayma süresinde sözleşmeye konu mal ve hizmet karşılığında herhangi bir isim altında ödeme yada borç altına sokan herhangi bir belge istenemeyeceğini bildirdi.

“Bin 795 şikayet başvurusu yapıldı”

Yazılı sözleşme yapılmadıkça tüketicinin herhangi bir mecburiyet altında bulunmadığını vurgulayan Tüfenkci, satıcı ve ya sağlayıcıların sözleşme tarihiyle “Sözleşmenin bir örneğini elden teslim aldım.” ve cayma hakkı tanıdıkları olan sözleşmeler için “14 gün içinde cayma hakkımın bulunmuş olduğu konusu için bilgilendirildim.” ifadelerini kendi el yazısıyla tüketiciden sağlamak durumunda olduğunu bildirdi.

Meslek yeri dışında kurulan sözleşmelere ilişkin 2016-2017 yıllarında bin 795 şikayet başvurusu yapıldığı bilgisini veren Tüfenkci, denetimler sonucu kanuna aykırı işlem yapan firmalara 133 bin 824 lira idari nakit cezası uygulandığını söylemiş oldu.

Tüfenkci, bu konu ile ilgili mağduriyet yaşayan son kullananların bu yıl için ederi 2 bin 400 liranın altında bulunan uyuşmazlıklarda ilçe tüketici hakem heyetine, değeri 3 bin 610 liraya kadar olan uyuşmazlıklarda vilayet tüketici yargıcı heyetine, büyükşehir statüsünde bulunan şehirlerde kıymeti 2 bin 400 lira ile üç bin 610 lira arasındaki uyuşmazlıklarda il tüketici hakem heyetine, değeri 3 bin 610 liranın üstündeki uyuşmazlıklarda ise direkt tüketici mahkemesine başvurabileceklerini kaydetti.

Kaynak: AA

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sayfalar

iPortal Kodlayan: Özer Gül