Puan Durumu

3 Yıllık Yükseliş Altında Devam Ediyor.

3 Yıllık Yükseliş Altında Devam Ediyor.

Altın 2014 Yılından Bu Yana Altın Üreticilerine Ve Ticaretle Uraşanlara Yüzde 94 Katkıda Bulunmuştur.

19 Kasım 2017 Pazar - 91 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

Küresel finans piyasalarında yaşanan gelişmeler, döviz kurlarındaki hareketlilik ve jeopolitik risklerin etkisiyle “güvenli liman” özelliğini koruyan altın, yatırımcılar için cazibesini korumaya devam ediyor.
Söz konusu gelişmelerin etkisiyle altının gram fiyatı Aralık 2014`cilt bu güne geçen üç yıllık süreçte 83 liradan 160 liranın üzerine çıkarken, yatırımcılar da yaklaşık yüzde 93 kazanç sağladı.

“BOğALARı HEYECANLANDıRAN BiR gelişme”

ALB Forex Altın ve Emtia Piyasaları Müdürü Volkan Kuğucuk, gram altında son günlerde yaşanan yükselişi dolar kurundaki artışa bağladıklarını anlatım ederek, “Dolar kurundaki yukarı yönlü hareketle birlikte gram altının 161 lira seviyesine doğru yükseliş göstermesinin ardından vatandaşların buradaki yükselişe odaklandığını söyleyebiliriz.” dedi.
Kuğucuk, ons altın tarafında bir trendin varlığından şimdilik söz edemediklerini belirterek, gerek ABD Merkez Bankası`nın (Fed) nema baskısı gerekse kısa vadede global yatırımcının ekim ayından bu güne isteksiz davranmasının ons altın tarafında yukarı yönlü hareketlerin şimdilik tepki kalıbı arasında kalmasına sebep olduğunu söyledi.
Son devirde global risk alma iştahındaki azalmaya paralel piyasa korkularının tekrar yukarı yönlü seyrini sürdürmesinin altına “güvenli liman” özelliğini hatırlatacağını anlatım eden Kuğucuk, şunları kaydetti:
“Altının ons fiyatının 1.300 doların üstündeki seyri, ister istemez gram altını yukarı yönlü desteklemeyi sürdürebilir. Bu hafta ve önümüzdeki hafta, altın adına kritik bir takvim olarak işaretlenirse 1.300 doların üstünde hareketin sağlanmaması biçiminde tekrar 1.250 dolar seviyelerinin konuşulduğu bir döngüye geri dönebiliriz. Kısacası, 1.300 doların üzerinde hareket, altındaki boğaları heyecanlandırmak adına güzel bir gelişme sayılabilir.”
Kuğucuk, gram altında fena senaryoda 151-155 lira içinde bir fiyatlamanın beklendiğini, ons altının 1.300 doların üzerindeki hareketinde gram altın için 165-166 lira seviyelerinin konuşulacağını bildirdi.

“KıSA VADE içiN SATış FıRSATı”

AA Finans Analisti islam Memiş de ülke içi piyasalarda altının gram fiyatının 160,9 lira seviyesine yükselerek rekor kırdığını hatırlatarak, altının gram fiyatında yükselişlere sebep olan en önemli faktörün dolar kurunda yaşanan yukarı yönlü hareketler olduğunu vurguladı.
Altının gram fiyatının dolar kurundan destek alarak yükselmesi sebebi ile dolar kurunu yakından takip ettiklerini belirten Memiş, dolar kurundaki yükselişin sürmesi biçiminde altının gram fiyatındaki düşüşlerin sınırlı kalabileceğini ve teknik olarak altının gram fiyatında 165-170 lira seviyelerinin görülebileceğini bildirdi.
Memiş, altının gram fiyatında yükselişlerin devam etmesini beklemediklerini, 160 lira ve üzerindeki kapanışların kısa vade için satış fırsatı olabileceğini ifade ederek, “yurt içi piyasalarda dolar kurunda yıl sonuna kadar düşüşler bekliyoruz. Dolar/TL`deki düşüşleri etkileyecek en mühim etken, avro/dolar paritesinde beklediğimiz yükselişler…” diye konuştu.
Teknik şekilde 1.250-1.290 dolar bandında devinim eden altının ons fiyatının, Fed`in nema kararına odaklandığına gösteren Memiş, genel sebebiyle ons altın fiyatlarının yükseliş isteğinde kalmaya devam ettiğini söyledi.
Memiş, “ABD-kuzey Kore arasında yaşanan gerilim, altının ons fiyatındaki yükselişlerin başlangıcı için iyi bir bahane olabilir. Fed`in 2018 yılı için nema artırım beklentisinde zayıflama görülebilir. Rusya, çin ve ABD bu gibi ülkelerin fiziki altın rezervlerini artırmasını yükseliş beklentisine yorumluyoruz. Küresel piyasalarda belirsizliğin çoğalması, yatırımcıların fiziki altın talebinin yükselmesine sebep olabilmekte.” ifadelerini kullandı.
Memiş, teknik anlamda altının ons fiyatında 1.350 doların yukarı yönlü kırılması mecburiyetinde yükselişlerin 1.400-1.450 dolar seviyesine kadar süreceğini kaydetti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sayfalar

iPortal Kodlayan: Özer Gül